Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash

Paddleboarding je skvělá zábava pro děti i dospělé. Zábava, která by měla přinášet především uvolnění a pohodu. Přesto musíme mít na paměti, že se jedná o outdoorový sport v prostředí, které nemusí být pokaždé docela přátelské. Abychom si od vody odnášely vždy jen hezké zážitky, nesmíme u paddleboardingu zapomínat na bezpečnost.
 Vše začíná u plánování.


Ještě než vyrazíte na vodní hladinu, dobře si promyslete, kde a za jakých podmínek vyjížďku podniknete. Zamyslete se také nad tím, jestli váš plán budou schopni absolvovat všichni zúčastnění. Přecenění sil může všechno pokazit. Je důležité zvolit správné místo pro start i cíl cesty. Budete potřebovat dobrý přístup do vody, v cíli případně oceníte možnost pohodlně se vrátit např. druhým autem.  Pokud jste si za cíl cesty zvolili hospůdku na pobřeží, přesvědčte se, zda se k ní z vody dobře dostanete. Nikdo se přece nechce za občerstvením škrábat po skále. Vhodný terén je prostě základ. Vyjíždět minimálně ve dvou je nejen dobrý způsob, jak se podělit o zážitky. Je to také bezpečné. V případě krize si můžete vypomoct.


Chystáte-li se na delší vyjížďku, nezapomeňte si naplánovat také přestávky pro odpočinek. A popřemýšlejte nad časovým plánem celého výletu. Pádlovat za tmy nemusí být pro každého přitažlivé a už vůbec ne bezpečné. 

Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash

Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash


 
K dobrému plánu patří také sledování předpovědi počasí. Vědět, jakým podmínkám budete pravděpodobně vystaveni, je velmi důležité pro správnou volbu oblečení i délky trasy. Zejména na moři vás může překvapit náhlá změna počasí, která dokáže příjemnou vyjížďku proměnit v boj o život. Trosečník je sice zajímavý film, ale zažít něco podobného na vlastní kůži určitě nechcete. Sledujte směr větru, který je pro paddleboarding velmi významný, a snažte se vždy vyjíždět proti němu. Návrat s větrem v zádech je podstatně jednodušší než opačně. Na vítr si ovšem dávejte pozor nejen na mořské hladině. I na průměrně velkém jezeře se může silnější vítr v kombinaci s únavou proměnit ve velký problém.
 
S počasím velmi úzce souvisí i správná volba oblečení. Bavlněné tričko a šortky jsou jistě velmi příjemné a pohodlné, na paddleboarding se ale příliš nehodí. Snadno se při něm namočíte a kombinace mokrého oblečení se studeným větrem může vést až k fatálnímu podchlazení. Velmi dobrou službu, a to zejména v letním období, vám udělá oblečení z lycry, které ochrání před zákeřnými paprsky letního slunce a rychle schne. Ideálním a slušivým outfitem do letního dne je tričko a kraťasy. A nezapomeňte na čepici! Kvalitní oblečení pro paddleboarding poznáte podle jeho zpracování. Je ušito tak, aby žádné švy nepřekážely opakovanému pohybu, především pádlování, a nezpůsobovaly tak nepříjemné odřeniny při delších vyjížďkách. Pokud vyjíždíte celoročně, za chladnějšího počasí určitě oceníte neopren. Na trhu najdete nepřeberný výběr tlouštěk i střihů. Pro zimní období pak rozhodně doporučujeme neoprenový suchý oblek.

Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash

Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash


 
Správné oblečení se neobejde bez obuvi.

V případě paddleboardingu bez bot do vody. Neslouží pouze jako ochrana před záludnými ježky na mořském dně. Ostré kamínky a sklo umí znepříjemnit život i v našich vnitrozemských vodách. Kromě toho jsou právě nohy nejčastěji vystavovány styku s vodou, a za chladnějšího počasí tak trpí chladem víc než zbytek našeho těla. Neoprenové boty jsou proto velmi příjemnou ochranou nejen před ostrými předměty, ale i před chladem.


Při letním pádlováním nikdy nezapomínáme na opalovací krém s vysokým UV faktorem. Spáleninami jsou nejvíc ohrožena lýtka a nárty nohou. Proti slunci dobře chrání i čepice s kšiltem, případně ochranou krku.

Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash

Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leash


 
Osobní bezpečnost na paddleboardu.


Při paddleboardingu vlastně stále hrozí pád do vody. S takovou eventualitou, samozřejmě, každý počítá. Kdo z nás by ale stál o to, aby jeho plovák po pádu odnesl vítr, případně proud? Proto je velmi důležité používat leash – pojistný řemínek. Jde o základní bezpečnostní pomůcku, která zabrání ztrátě plováku a současně může posloužit jako hlavní záchranný prvek, kterého se můžete zachytit. Věřte, že jeho připevněním na nohu o příjemný pocit z jízdy nepřijdete. Ovšem pozor! Při pádlování na tekoucí vodě musíte použít speciální leash, který můžete v případě potřeby rychle odepnout. V opačném případě hrozí zatažení plováku pod překážku, např. pod strom, aniž byste měli šanci se od něho odpoutat. Fatální problém je pak na dosah.Bezpečnost na paddleboardu - záchranná vesta, Restube a leashO vaši osobní bezpečnost se dokáže postarat také vesta.

Nejenom na tekoucí vodě ji můžeme označit za základní bezpečnostní prvek. Pro neplavce a děti je vesta samozřejmostí všude. V některých případech může vestu zastoupit záchranný systém RESTUBE. Schováte ho do malé kapsičky a nijak neomezuje váš pohyb. V nebezpečí systém aktivujete vytažením spouště a žlutá bóje Restube se nafoukne během několika sekund. Pak stačí se na ni ve vodě položit a hlavu udržíte nad vodou.


Pro delší vyjížďky je nepostradatelným společníkem vodotěsný vak, který ochrání všechny důležité věci před namočením. Svou bezpečnost podstatně zvýšíte, budete-li mít v dosahu funkční mobil. Ten si můžete uložit do voděodolného pouzdra. Obzvlášť v teplém období je pak velmi důležitá láhev s vodou. Přibalit si samozřejmě můžete i drobné občerstvení, suché oblečení, peníze, nebo malou lékárničku.
 
Postarat se o svoji bezpečnosti se prostě vyplácí. Ušetříte tak starosti sobě i svým blízkým. A sportování nebo rekreaci si budete moct vychutnat v klidu a pohodě!
 
Pádlujte bezpečně!
 
Ondra z Pádlujte.cz

Bezpečnost na paddleboardu - PADLUJTE.CZ - Pádlujte bezpečně!
Přestože SUP - Stand Up Paddling je neuvěřitelně bezpečná aktivita, faktem je, že se pohybujete na vodě. To znamená, že pokud se na vodě něco pokazí, může to velmi rychle vést ke vzniku nebezpečné situace. Proto je nošení záchranné vesty a leashe – řemínku - ta nejlepší pojistná strategie.

 Bezpečnostní pomůcky najdete v sekci Záchranné pomůcky Pojistné řemínky. Pravidla plavby na paddleboardu - plavba není jen zábava
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com

 • AQUA MARINA - Paddleboardy dle značky
 • F2 - Paddleboardy dle značky
 • AZTRON - Paddleboardy dle značky
 • ZRAY - Paddleboardy dle značky
 • SKIFFO - Paddleboardy dle značky
 • GLADIATOR - Paddleboardy dle značky
 • HYDRO FORCE - Paddleboardy dle značky
 • LOZEN - Paddleboardy dle značky
 • COASTA - Paddleboardy dle značky
 • AQUADESIGN - Paddleboardy dle značky
 • SHARK - Paddleboardy dle značky
 • NSP - Paddleboardy dle značky
 • MOAI - Paddleboardy dle značky
 • SPINERA - Paddleboardy dle značky
 • LOKAHI - Paddleboardy dle značky
 • KONA - Paddleboardy dle značky
 • RRD - Paddleboardy dle značky
 • STX - Paddleboardy dle značky
 • STARBOARD - Paddleboardy dle značky
 • ABSTRACT - Paddleboardy dle značky
 • WATTSUP - Paddleboardy dle značky
 • SIC MAUI - Paddleboardy dle značky
 • DELTA - Paddleboardy dle značky