Nežárka - sjíždění řeky na paddleboardu

Letošní léto vodákům sice moc nepřálo, my jsme se v srpnu přesto rozhodli pro příjemný vodácký výlet s dětmi a přáteli. Nelákala nás žádná z masově navštěvovaných vodáckých „dálnic“. Rozhodli jsme se proto pro romantický přítok Lužnice, řeku Nežárku. A i když se letošní sucha podepsala také na stavu téhle říčky, nenechali jsme se odradit a pro zpestření plavby přibalili i jeden paddelboard. Věřili jsme, že zvláště děti ocení možnost vyzkoušet si stále populárnější sjezd řeky na „prkně“.

 

 

Náš tip na výlet
Vzhledem ke stavu vody v létě 2018 doporučujeme jako ideální jednodenní výlet od silničního mostu na silnici mezi Karlštejnem a Vrškovou k soutoku s Lužnicí ve Veselí n. Lužnicí. Délka plavby je cca 14,5 km.

A jak se paddelboard při sjíždění Nežárky osvědčil? Vybrali jsme si lehký plovák D7 Univerzal+ 10'6  z nabídky firmy 4sup.cz. Tento model váží pouhých 8,5kg, poradí si s ním tedy snadno i dítě. Plovák je navíc je vyroben z pevných PVC materiálů, které bez problémů obstojí i při kontaktu s kamením, a tak nehrozí jeho snadné protržení. Paddelbardy D7 jsou, jako jediné v podobné kategorii, standardně dodávány v sadě se 100% karbonovým pádlem, které, samostatně koupené, stojí přibližně 5000 Kč. A jak se později ukázalo, tento plovák je, právě v kombinaci s karbonovým pádlem, ideálním prostředkem pro zpestření vodáckých výletů. Karbonové pádlo na mělké české říčce zní možná jako nezřízené hýření, mohu vás ovšem ujistit, že kromě několika škrábanců se pádlu vůbec nic nestalo. A to přesto, že děti materiál ani trochu nešetřily. Jeho odolnost nás naopak přesvědčila, že by odolalo tvrdšímu zacházení. 

 

Nežárka na Wiki
Nežárka tvoří pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km Řeka Nežárka vzniká soutokem říček Kamenice a Žirovnice v Jarošově nad Nežárkou v nadmořské výšce 471 m. Ústí do Lužnice (Staré řeky) ve Veselí nad Lužnicí v nadmořské výšce 408 m. Původně se řeka jmenovala Včelnice. Nežárka, podle jindřichohradeckého předměstí, se jí začalo říkat kolem roku 1500. Protéká historickým Jindřichovým Hradcem s cennými církevními památkami, nevšední městskou architekturou a rozlehlým areálem zámku. Další zastávkou se může stát Stráž nad Nežárkou s renesančním zámkem, jehož nejznámější majitelka, pěvkyně Ema Destinnová, zde žila v letech 1914-30. Dnes se v zámku nachází ucelená expozice o jejím životě a díle, doplněná o expozici věnovanou operní pěvkyni Jarmile Novotné.

Nežárka nepatří mezi divoké řeky. Vine se převážně rovinou. Na svém dolním toku protíná Chráněnou krajinou oblast Třeboňsko, známou spíš poklidnými hladinami rybníků než rozdivočenými říčními proudy. Ovšem i na Nežárce se můžete setkat s kameny, mělčinami a dalšími překážkami, zákeřně skrytými pod hladinou. Na takových místech má použití paddelboardu svá omezení. Jezdec může z plováku snadno upadnout v důsledku zadrhnutí stabilizační ploutvičky (finy) o překážku. Ploutvička plováku pomáhá udržet přímý směr plavby, pro svoji délku se ale v úseku s překážkami může stát přítěží. Problém lze ovšem snadno vyřešit. Jednou z možností je použití sklopné finy Frog Fish River Fin nebo elastické finy D7 US BOX Elastická fina 22,5 cm pro paddleboard, vhodné pro divočejší toky s větším množstvím tvrdých překážek. Můžete také použít zkrácenou SLIDE-IN Finu pro paddelboarding na řeku 11,5 cm, případně se rozhodnout pro zkrácení standardní ploutve, tato úprava je ovšem nevratná. Naší posádce se osvědčila sklopná ploutev finy Frog Fish River Fin.

Plavba na paddelboardu jezdce nadchla. Oceňovali zejména nízkou hmotnost a vysoký výtlak plováku, se kterým se snadno manipulovalo jak na nesčetných mělčinách, tak na jezech, kde bylo plovák potřeba přetáhnout. My, „obyčejní“ vodáci na plastových kánoích, jsme mohli jen závidět. Paddelboard si své jezdce získal také variabilitou pohybu. Na dlouhých stojatých úsecích tak mohli využít dlouhého plynulého pádlování ve stoje, zatímco v peřejnatějších místech získali usednutím nebo pokleknutím větší stabilitu. No a dětem, těm dělala největší radost živost a menévrovatelnost plováku.


Paddleboard D7 váží pouhých 8,5kg a hravě ho unese jeden člověk.

Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7


Na paddleboardu lze pohodlně jezdit v sedě. Hlavně pokud je málo vody a nevíte, kde narazíte na překážku.

Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7


Pokud je vody dost, lze využít výhody dlouhých záběrů při pádlování ve stoje.

Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
Nežárka - sjíždění řeky - Samba a paddleboard D7
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com

 • AQUA MARINA - Paddleboardy dle značky
 • F2 - Paddleboardy dle značky
 • AZTRON - Paddleboardy dle značky
 • ZRAY - Paddleboardy dle značky
 • SKIFFO - Paddleboardy dle značky
 • GLADIATOR - Paddleboardy dle značky
 • HYDRO FORCE - Paddleboardy dle značky
 • LOZEN - Paddleboardy dle značky
 • COASTA - Paddleboardy dle značky
 • AQUADESIGN - Paddleboardy dle značky
 • SHARK - Paddleboardy dle značky
 • NSP - Paddleboardy dle značky
 • MOAI - Paddleboardy dle značky
 • SPINERA - Paddleboardy dle značky
 • LOKAHI - Paddleboardy dle značky
 • KONA - Paddleboardy dle značky
 • RRD - Paddleboardy dle značky
 • STX - Paddleboardy dle značky
 • STARBOARD - Paddleboardy dle značky
 • ABSTRACT - Paddleboardy dle značky
 • WATTSUP - Paddleboardy dle značky
 • SIC MAUI - Paddleboardy dle značky
 • DELTA - Paddleboardy dle značky