První plavby na paddleboardu

Průvodce výběrem paddleboardu Rodinné paddleboardy Vybíráme pádlo k paddleboardu

Ondřej K. 25.7.2020:

Paddleboard si dokonale užíváme. Myslel jsem, že je to další plážový úlet, dětská zábava, modní výstřelek, prostě blbost...Nyní, ani ne po 3 týdnech každodenního úžívání, musím nadšeně zařvat, že je to neskutečně super a vůbec nechápu, co jsem u vody doposud dělal... Dnes jsem s 3 dětmi "na palubě" absolvoval cca 15 km výlet po ostrůvcích Jadranu.

Toto jsou dojmy z prvních plaveb na paddleboardu i jízdy s plachtou na WindSUPu od našeho zákazníka. Bavte se :)

 

První plavby!

 

Jsem vodák – od dětství. Miluju vodu. Dokonce jsem se ve vodním znamení narodil a lituju snad jen toho, že před půlstoletím nebyly populární porody do vody. A ačkoli jsem měl být spíš vodníkem než tím, čím jsem, jen se značnou skepsí jsem pozoroval, jak se pomalu rozšiřuje nová zábava – paddleboarding. Občas jsem někde zahlédl postavu, jak stojí na plovoucí desce a někam popojíždí, ale popravdě, nijak mě ten pohled neoslovil.

 

Před pár lety, při jarním odemykání jedné řeky (kdysi se na ní pořádávalo i mistrovství republiky ve vodním slalomu, takže to žádná Berounka není) jsem dokonce spatřil pár nadšenců, kteří se na prkně hnali přes peřeje. Na mém lhostejném přístupu k novince to ale stále nic nezměnilo. Zaujala mě až informace o tom, že ta prkna jsou nafukovací a mohou sloužit i pro windsurfing. Pod stropem mé garáže totiž visí letitý, tehdy doma poctivě vyrobený, windsurfing, na který jsem se ale už alespoň dvacet let nepostavil. Jen si také představte té práce, která by mě před každým svezením čekala: Vytáhnout prkno, oprášit jej, odtáhnout k vodě... A kromě toho by se takový historický kousek na vodní hladině vyjímal stejně jako vázání kandahár na současné sjezdovce.

 

První plavby na paddleboardu - Seč, Aqua Marina Tour 2019

První plavby na paddleboardu - Seč, Aqua Marina Tour 2019
Právě proto jsem nadšeně přijal možnost vyzkoušet si během jednoho víkendu tento moderní, nafukovací vynález na vlastní kůži. A o tyto docela čerstvé zkušenosti se s Vámi nyní velice rád podělím.

 

Hned jak byla možnost, naložil jsem tedy celý ten zázrak do auta – auto mám malé a k tomu dva synky, přesto jsme se naprosto pohodlně všichni naskládali. I odnesení k vodě cca 300m bylo naprosto v pohodě – samotný paddleboard byl spolu s příslušenstvím zabalený ve vaku, který můžete nosit jako batoh. S přenesením karbonového dvoudílného stěžně, ráhna a plachty pak pomohli synové.

Už v této fázi si mě paddleboard získal. Trochu jsem se bál nafukování ruční pumpou. Mám řadu zkušeností s nafukováním různých kánoí a raftů, a ne vždy pozitivních. I zde se ale moje obavy během několika minut rozplynuly. S velmi výkonnou pumpou se mi během chvilky podařilo dostat dostatek vzduchu na to správné místo a my mohli prkno spustit na vodu.

 

První plavby na paddleboardu - Praha, Vltava, Karlův most na paddleboardu

První plavby na paddleboardu - Modřanská propust 2019 

Prvním dojmem je naprosto skvělý pocit z povrchu paddlu: příjemný materiál, navíc krásně pevný a jako celek lehký. A také velmi stabilní, jak jsme se nakonec všichni přesvědčili. Prakticky okamžitě jsme si poradili s pádlováním. Snad jen já jsem měl zpočátku trochu problém udržet přímý směr prkna. Ve srovnání s kánoí zde totiž není zapotřebí taková korekce pádlem. Po chvilce přivykání mě ale překvapila rychlost, jakou se prkno dokáže pohybovat, i citlivost, s jakou reaguje na pohyby stojícího člověka. (Píši stojícího, protože klečet nám přišlo nedůstojné.) Při náhlé změně síly záběru tak vyvstává poměrně značná šance pádu do vody.

 

Vyzkoušeli jsme si, samo sebou, jen základní dovednosti. Do vyšší školy jsme se zatím nepouštěli. Otočku na místě s těžištěm vzadu jsem zkusil jen jednou. A výsledek? Těžiště sice zůstalo vzadu, ale samotný paddleboard byl už dávno někde jinde! Nicméně už teď se těšíme na další zkušenosti a pokroky, které určitě přijdou!

 

A protože začal povívat lehký větřík, plný nadšení jsem se dal do sestavování plachty. Ačkoliv jsem byl pouze jednou svědkem jejího sestavení na zahradě, celý proces trval jen pár minut. Vše je naprosto intuitivní a skvěle promyšlené. Kdeže jsou dřevní doby windsurfingu!

 

První plavby na paddleboardu - windsup, nafukovací windsurfing

První plavby na paddleboardu - windsup, nafukovací windsurfing 

Následovaly sice obavy z naprosté ztráty sebeúcty, přesto jsem se odhodlal a vyjel na vodní hladinu. Světe div se! Plovák s plachtou (i když v tomto případě šlo pouze o její juniorskou velikost) je velmi stabilní, dovoluje opravdu školácké zacházení a toleruje velikou škálu chyb. Smršť pádů a následného výsměchu se tedy nedostavily! Dokonce se mi podařilo chytit do plachty vítr a prkno se okamžitě rozjelo. Nejsem ostřílený surfer se zkušenostmi s jízdou ve skluzu, tak mě mírná rychlost zaplavila obrovským pocitem euforie. Prkno jede! Radost trošku vyprchala ve chvíli, kdy se vánek uklidnil a návrat se ukázal být o kus složitějším. Malá plachta, (moje) velká váha a bezvětří mě nakonec donutily skočit do vody a prkno potupně těch pár desítek metrů dotlačit ke břehu. Nevadí.

 

I tak to byla krásná zkušenost. Paddleboard si nás získal svojí nízkou váhou, skladností a pocitem volnosti na vodě. Škoda jen, že vodní hladina se nerozprostírá hned za naším domem.

 

S mými syny jsme si prostě užili naprosto báječná odpoledne. Už dlouho jsme si pobyt ve vodě takhle nevychutnali, a protože synové navíc projevili dostatek šikovnosti i nadšení z jízdy, stojíme před další krokem, a to pořízením vlastního paddleboardu. Abychom se mohli těšit na další společné zážitky na něm... Paddleboard prostě rozšířil naše vodní obzory! ZM

 

Průvodce výběrem paddleboardu Rodinné paddleboardy Vybíráme pádlo k paddleboardu

První plavby na paddleboardu - Paddleboard prostě rozšířil naše vodní obzory!
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com

 • AQUA MARINA - Paddleboardy dle značky
 • F2 - Paddleboardy dle značky
 • AZTRON - Paddleboardy dle značky
 • ZRAY - Paddleboardy dle značky
 • SKIFFO - Paddleboardy dle značky
 • GLADIATOR - Paddleboardy dle značky
 • HYDRO FORCE - Paddleboardy dle značky
 • LOZEN - Paddleboardy dle značky
 • COASTA - Paddleboardy dle značky
 • AQUADESIGN - Paddleboardy dle značky
 • SHARK - Paddleboardy dle značky
 • NSP - Paddleboardy dle značky
 • MOAI - Paddleboardy dle značky
 • SPINERA - Paddleboardy dle značky
 • LOKAHI - Paddleboardy dle značky
 • KONA - Paddleboardy dle značky
 • RRD - Paddleboardy dle značky
 • STX - Paddleboardy dle značky
 • STARBOARD - Paddleboardy dle značky
 • ABSTRACT - Paddleboardy dle značky
 • WATTSUP - Paddleboardy dle značky
 • SIC MAUI - Paddleboardy dle značky
 • DELTA - Paddleboardy dle značky