Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko

Na začátku srpna jsme vyrazili na jedny z největších polských závodů na baltském moři PLANETBALTIC SUP RACE 2023 ve městě Kolobřeh. My suchozemci, bez přístupu k moři jsme zvyklí trénovat a závodit na rovné vodě našich jezer, přehrad a klidných řek. Závody na moři vzdálené pouhých 600 km a dostupné po luxusní síti polských dálnic jsme si nemohli nechat ujít. Navíc mezinárodní účast z 11 zemí slibovala velmi kvalitní soutěž.

 

Kolobřeh a jeho dlouhé písečné pláže jsou velmi oblíbenou polskou riviérou. Městečko je v podstatě plné hotelů, penzionů a různých zotavoven. Někomu, hlavně starším ročníkům, evokuje slovo „zotavovna“ dobu dávno minulou spojenou s těžkým socialismem. Kolobřeh je přesně takový. Socialistická architektura se tady prolíná s novými stavbami. Lunaparky, atrakce a pouť jsou všudypřítomné. Do toho spousta stánků a nechybí ani parta skořápkářů, snažící se obrat rekreanty. Prostě retro jak vyšité.

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubVýprava naší mládeže s trenéry z České Federace Stand Up Paddle vyrazila do Kolobřehu v předstihu, aby stihla potrénovat na zvlněné hladině Baltského moře. Všichni byli náramně nadšení, užívali si surfování na vlnách i relativně teplé vody, 18 C.

 

V závodech nebyla vypsána dětská kategorie do 15 let, proto se mladší závodníci, včetně Kuby, účastnili v kategorii Juniorů do 18 let. O to byly závody zajímavější.

 

V sobotu 5.8 bylo zahájeno závodem ve sprintu. Vzhledem k mírným táhlým vlnám, byla trať sprintu naplánována jako rovný úsek směrem ke břehu, tedy po vlnách. Start byl ze sedu, bez nutnosti mít nohy ve vodě. Jela se kvalifikační rozjížďka, která rozřazovala – dle času, ne dle pořadí - do finálových 4 rozjížděk. To, že rozhodoval čas bylo velmi podstatné, protože jezdci museli jet na plno až do cíle, i když byli třeba v rozjížďce první.  Další faktor, který dost míchal pořadím, byly vlny. Rozjížďka, která trefila vlnu, na které se dalo jet měla pak rychlejší časy. Zajímavé bylo sledovat, když jezdci těsně před cílem ztráceli vlnu a v podstatě se zastavovali, a byli dojížděni těmi vzadu.

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubKuba se svým časem kvalifikoval do 2. stříbrné finálové jízdy. Start se mu povedl a pak nasadil velmi vysokou frekvenci a v rozjížďce se umístil na druhém místě. Je třeba zmínit, že závodili všichni jezdci ze všech kategorii dohromady. Celkově v kategorii juniorů vybojoval Kuba Petržílek 3. místo,  hned za Matyášem Soukupem a prvním Damodarem Mokhniukem z Ukrajiny. Celkově se Kuba ve sprintu umístil na krásném 13 místě z celkového počtu 51 účastníků.

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub

Odpoledne proběhl Technický závod. V tu dobu se již začaly postupně zvedat vlny. Kuba se tradičně „honil“ s Tondou Sázavským. Bohužel po pádu při otočce ho Tonda předjel a Kuba se umístil na 4. místě v Juniorech. Celkově 12. místo z 52 jezdců.

 

Na neděli již byla hlášena změna počasí, velký déšť a silný vítr. Ve hře tedy byly dva scénáře. Jeden počítal se startem v přístavní marině na řece a s výjezdem na otevřené moře. Druhý scénář byl naplánován čistě po řece, která se vlévá v Kolobřehu do moře.

 

Ranní skippers meeting potvrdil první scénář s výjezdem na moře. V tu chvíli byly na moři cca 1 m vlny. Začali jsme chystat vybavení do vln – Paddleboard NSP PUMA 14‘ na 21‘‘. Když už byl podpůrný tým celkově promočen, přišla změna trasy. Na moři již v tu chvíli vál uragán a vlny byly vysoké 1,5 m. Pojede se vnitrozemská trasa po řece.Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub

Start byl na řece v marině. Déšť byl tak silný, že jsme byli úplně skrz naskrz promočení. Naším cílem bylo udržet natáčecí techniku v suchu. Po startu jsme se schovali v nákladovém prostoru jedné rybářské lodi a sledovali průběh závodu on-line přes webové kamery umístěné v Kolobřehu. V jednu chvíli bylo vidět, že někteří závodníci stojí na místě a vůbec nepostupují proti větru vpřed. Dále po proudu, kde se řeka více otevírá do šířky byly velmi silné poryvy větru. Bylo to neuvěřitelné. Otočka byla těsně na konci řeky před vstupem do moře a podmínky tam byly velmi drsné. Závodníci se pak otočili a vraceli zpět do mariny. Následně vedla trasa proti proudu řeky, kde se jela dvě kolečka mezi mosty. Celková trasa byla dlouhá cca 8-9 km. Kuba se umístil 4. v Juniorech, celkově 17. z 37 jezdců, kteří dokončili závod.

 

VÝSLEDKY PLANET BALTIC 2023

Foto: Darek Swosinski

Planet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubPlanet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubPlanet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubPlanet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubPlanet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubPlanet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klubPlanet Baltic SUP Race 2023 - Kolobřeh, Polsko - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com

 • AQUA MARINA - Paddleboardy dle značky
 • F2 - Paddleboardy dle značky
 • AZTRON - Paddleboardy dle značky
 • ZRAY - Paddleboardy dle značky
 • SKIFFO - Paddleboardy dle značky
 • GLADIATOR - Paddleboardy dle značky
 • HYDRO FORCE - Paddleboardy dle značky
 • LOZEN - Paddleboardy dle značky
 • COASTA - Paddleboardy dle značky
 • AQUADESIGN - Paddleboardy dle značky
 • SHARK - Paddleboardy dle značky
 • NSP - Paddleboardy dle značky
 • MOAI - Paddleboardy dle značky
 • SPINERA - Paddleboardy dle značky
 • LOKAHI - Paddleboardy dle značky
 • KONA - Paddleboardy dle značky
 • RRD - Paddleboardy dle značky
 • STX - Paddleboardy dle značky
 • STARBOARD - Paddleboardy dle značky
 • ABSTRACT - Paddleboardy dle značky
 • WATTSUP - Paddleboardy dle značky
 • SIC MAUI - Paddleboardy dle značky
 • DELTA - Paddleboardy dle značky