Paddleboardové závody Paddle Fest Mácháč 2023

Paddle fest Mácháč, který se koná každý rok na začátku léta v krásné lokaci Campu Borný u Máchova jezera je naše oblíbená destinace. Jsou to většinou první opravdu letní závody sezóny. Vše se odehrává v borovém lesíku s písečnou pláží. Letošní Mácháč 2023 byl přesně takový – slunečný, letní, ale taky plný závodního adrenalinu.

Závody pořádá Česká Federace Stand Up Paddle, jsou součástí Českého poháru v paddleoardingu a probíhaly ve dvou dnech – 3-4.6.2023. V sobotu proběhl závod ve sprintu. Formát závodu byl tradiční, tedy „Beach start“, který je hlavně pro diváky velmi atraktivní. Závodníci se seřadí na pláži do jedné řady a na povel „Start do 10 vteřin“ a po zaznění signálu se všichni s pořádným rozběhem vrhnou na trať. Voda stříká, mohutné záběry pádel vytvářejí velké vlny. Ten, kdo se trochu opozdí, se pak musí prodírat úplavem vedoucích závodníků. Je na co se koukat :D Tradiční formát sprintu je postaven na trati o délce 200m s jednou otočkou v polovině trati. K dispozici jsou většinou 4 bóje, kde dvě pravé se objíždí z pravé strany a dvě levé zase z levé strany. Cíl je umístěn na břehu v cílovém oblouku, do kterého musí závodník doběhnout s pádlem v ruce.

Kuba Petržílek je ve sprintu velmi silný. Beach starty jsme v klubu pilně trénovali i s dynamickým sklouznutím při nástupu na board. Kuba v sobě má silnou výbušnou energii a je po startu schopen velmi zrychlit a vytvořit si tak náskok před soupeři. Start je při tak krátké disciplíně jako je sprint velmi důležitý. V klasickém formátu je zařazena i jedna otočka, která může ještě zahýbat pořadím v rozjížďce, zvláště pokud se na jedné bójce potkají dva závodníci. Závod je velmi divácky atraktivní.

Závodníci jedou několik kvalifikačních rozjížděk s rozřazením do finálních jízd. Kuba se s přehledem kvalifikoval do finále A. Ve finále již není prostor na chybu, kterou Kuba neudělal, a s přehledem zvítězil. Druhý dojel Tonda z jabloneckého JBC SUP clubu. Třetí byl Dominik Vožda z SK LiveCross Neratovice. Gratulujeme! Výsledky zde.

Paddleboardové závody Mácháč 2023 - PÁDLUJTE.CZ sportovní klub

Po odpolední pauze následoval dlouhý závod „Long distance“. Jedná se o vytrvalostní závod na dlouhé trati od 9 do 12 km. Děti a kategorie Sport mají většinou třetinovou trať 3 až 4 km. Lehce se začal zvedat vítr, což závodníci většinou nevidí rádi. Start proběhl z vody, kdy se většinou velká skupina jezdců z různých kategorií seřadí na dlouhé startovní čáře mezi dvěma bójkami a na povel „Start do 10 vteřin“ a po signálu hromadně vyrazí na trať. Většinou v první skupině startují muži z kategorie Open. Druhá skupina, většinou ženy Open, je vypuštěna na start po uklidnění hladiny. A vše uzavírá skupina dětí + sportovních jezdců.

Kuba měl opět excelentní dynamický start a hned se ujal vedení. Po několika minutách jsme skupinu ztratili z dohledu, což je divácká nevýhoda dlouhých závodů. Po cca 10 minutách se k nám dětští závodníci začali blížit, rozpoznali jsme Kubův oranžový dres na vedoucí pozici, ale těsně následován Tondou Sázavským. Kuba náskok udržel a zvítězil s náskokem 16s před Tondou z jabloneckého JBC SUP clubu. Třetí dojel Dominik Vožda z SK LiveCross Neratovice. Gratulujeme! Výsledky zde.

V neděli byl v plánu technický závod. Jak název napovídá, jedná se o technicky zaměřený závod na středně dlouhé trati s mnoha otočkami na bójkách zkombinovanými s rovinkami. Někdy je v závodu zakomponován i přeběh po souši při jízdě na více kol. Startovalo se opět divácky velmi populárním „Beach startem“. Nejprve se jelo několik kvalifikačních rozjížděk na jedno kolo, které rozřadí závodníky do finálových jízd.

Finále A dětí do 15 let se jelo na 2 kola a Kuba opět vyhrál. Druhý byl Tonda Sázavský z jabloneckého JBC SUP clubu a třetí David Veis z BudeSportu. Gratulujeme! Výsledky zde.

Závody Českého Poháru V PADDLEBOARDINGU 2023 VÝSLEDKY Českého Poháru V PADDLEBOARDINGU 2023

Pádlujte.cz je sponzorem a mediálním partnerem České Federace Stand Up Paddle. Pro sérii Českého poháru v paddleboardingu natáčí a stříhá videa.

PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!