Vybíráme nafukovací kajak nebo kanoi

Nafukovací kajaky rozdělujeme podle jejich konstrukce a způsobu použití do čtyř skupin: YouTube Video Video na konci článku

Vybíráme nafukovací kajak na Pádlujte.cz

Rekreační kajaky a kanoe

Jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí kajak využívat jen příležitostně pro rekreační využití, ale přesto se občas chtějí podívat za roh útesu nebo pláže. Lodě jsou velmi lehce ovladatelné a stabilní. Jsou vhodné na klidnou, případně mírně tekoucí hlubokou vodu.

Rekreační kajaky nebo kanoe mají tříkomorovou konstrukci – dvě boční komory a podlážka. Lodi jsou vyrobeny z pevného a odolného PVC. U základních lodí jsou nafukovací i sedačky. Jsou to lehoučké lodě, které nezabírají ve sbaleném stavu příliš mnoho místa a dají se velmi snadno přenášet.

Příkladem jsou kajaky BETTA od značky AQUA MARINA. Nebo 3-místná nafukovací kánoe RIPPLE.

Trochu jiným typem rekreačního kajaku je AQUA MARINA LAXO, který díky obšití nafukovacích komor další vrstvou PVC a tkaniny s látkovým sedačkám představuje konstrukčně vyspělejší kajak. Loď má i při kompletně nízkotlakém provedení vyšší tuhost a umožňuje i splouvání více tekoucích řek. Kajak je odolnější proti oděru.

Vybíráme nafukovací kajak, kanoi

Univerzální kombinované kajaky

Jak vyplývá z názvu jde o kombinaci dvou technologií. Vysokotlakého materiálu drop-stitich, ten se také používá např u paddleboardů, který dodává lodi pevnost, v kombinaci s nízkotlakými válci, dodávajícími plavidlu stabilitu.

Univerzální kombinované kajaky se tedy vyznačují tvarovou stabilitou, tuhostí a díky válcům jsou velmi stabilní. Lodě jsou vhodné pro náročnější vodáky, kteří preferují rychlost, ovladatelnost a přitom hledají stabilní loď.

Tyto lodě jsou vyrobené z vysoce odolného PVC materiálu. Konstrukce kombinuje nízkotlaké boční komory s vloženou vysokotlakou drop-stitch podlážkou, která dává lodi velký výtlak a zároveň velkou tuhost – kajaky se nekroutí a mají při plavbě malý odpor.

Kajaky mohou být i potaženy druhou vrstvou pvc/tkaniny, která zvyšuje odolnost a komfort. Zároveň chrání komory před UV zářením a zvyšují životnost kajaku.

Lodi jsou snadno sbalitelné a umožňují snadné cestování např. vlakem.

Univerzální kombinované drop-stitich kajaky mají velmi dobrou skluznost, velký výtlak a zároveň stabilitu. Mají velmi příznivý tvar, který skvěle rozráží vodu a jsou velmi snadno ovladatelné.

Tyto kajaky jsou schopny bez problémů absolvovat sjezdy tzv. Bílých vod až do WWII-III [white water 2 i 3]

Jako příklad můžeme uvést krásné kajaky SPINERA HYBRIS – který je vyráběn v jedno až 3-místné verzi a v drop-stitich podlážce má praktické otvory pro nohy.

AQUA MARINA MEMBA – velmi povedený kajak. Pro náročné vodáky doporučujeme kajak AQUA MARINA STEAM. Pro větší jezdce doporučujeme velmi stabilní a prostorný kajak LOTUS od značky COASTO

Pro rybáře máme kajak CALIBER se skvělou sedačkou, na které se sedí jako v řesle. A samozřejmě přípravou na držáky prutů, integrovanou mírou na ryby.

Vybíráme nafukovací kajak, kanoi 

Vysokotlaké drop-stitch kajaky a kanoe

Tyto lodě jsou vhodné pro vodáky, kteří již mají zkušenosti s plavbou na pevných člunech a vyžadují v lodi prostor, jak pro své pohodlí, tak i pro bagáž.

Vysokotlaké jsou bezkonkurenční v jízdních vlastnostech – jsou rychlé, obratné a v těchto ohledech se blíží pevným lodím.

Vysokotlaké drop-stitch kajaky a kanoe jsou vyrobené ze stejného materiálu, jako jsou nafukovací paddleboardy, jsou skvělé na expediční putování, kde sebou potřebujete vézt i velký objem materiálu.

Drop-stitich lodě vyniknou na klidné  - hluboké vodě, ale poradí si i s tekoucí vodou - v Čechách velmi oblíbených řek - jako jsou: Vltava, Sázava, Ohře atd.

Nejpopulárnější v této kategorii jsou kajaky a kanoe TOMAHAWK.  Trochu nenápadný, přesto velmi povedený je kajak ADRATIC. Díky nízkému profilu je velmi stabilní a je tedy vhodný i pro úplné začátečníky, kteří si chtějí dopřát plně drop-stitchové plavidlo.

V našich testech jsme byli velmi spokojení s kajakem MOLVENO od SPINERY. Opět se jedná o velmi stabilní loď, vhodnou i pro úplné začátečníky.


Vybíráme nafukovací kajak, kanoi

SUP KAJAKY

SUP kajaky mají nejblíže k Stand Up Paddleboardům a využívají kompletně drop-stitch technologie.

Jsou tudíž vysokotlaké a dají se využívat jak v režimu paddleboard – kde jezdec stojí, tak i v sedě - jako kajak.

Jejich konstrukce je většinou dvoukomorová, kde podlážka kajakové prohlubně je nafukována zvlášť, jako druhá komora.

SUP kajaky jsou velmi tuhé a mají velký výtlak a tedy i nosnost. SUP kajaky oslovují především ty jezdce, kteří hledají skladné, velmi stabilní plavidlo, které jim umožní, během jízdy jednoduše měnit pozice.

Na SUP kajaku můžete pohodlně stát a pozorovat co se děje pod Vámi ve vodě – pozice sedícího jezdce toto kvůli odrazům na hladině příliš neumožňuje – nebo se v případě únavy, protivětru, případně vln posadit a plavidlo používat jako kajak.

SUP kajaky využijete na klidné i mírně tekoucí vodě. Snaží se být dokonalým kompromisem mezi klasickým padleboardem a kajakem.

Některé SUP kajaky – např. AQUA MARINA Cascada jsou vybaveny i špricdekou, která vás ochrání před stříkající vodou.

Velmi dobře jsou zpracované SUP kajaky od značky SPINERA, která nabízí i dvou-místnou verzi.

Za zmínku stojí i krásný dvojmístný kajak SPINERA ADRIATIC, nebo COASTO CAPITOLE.

Shrnutí na závěr

Pro občasné příležitostné vyjížďky, opalování na vodě, blbnutí dětí ….vybírejte v kategorii  Kajaky - Rekreační

Náročnější vodáci, kteří chtějí podnikat delší vyjížďky jak na hladké, tak tekoucí vodě, ale požadují velkou stabilitu, ti vybírají v kategorii - Kajaky - Univerzální kombinované

Vodáci, kteří mají již větší zkušenosti s pevnými loděmi, hledají expediční plavidla s dostatkem prostoru, ti vybírají v kategorii Kajaky - Vysokotlaké Drop-stitch

A pokud se nemůžete rozhodnout, zda paddleboard nebo kajak, tak vybírejte v kategorii SUPKAJAKY

 

Na viděnou u vody!

Pádlujte s námi!
PADDELT.DE - Paddelt mit uns in Deutschland und Österreich!
PADLUJTE.CZ - Pádlujte s námi v Česku a Slovensku!
PAGAIATE.IT - Pagaiate con noi in Italia!
WIOSLUJCIE.PL - Wiosłujcie z nami w Polsce!
PADDLEFASHION.com

 • AQUA MARINA - Paddleboardy dle značky
 • F2 - Paddleboardy dle značky
 • AZTRON - Paddleboardy dle značky
 • ZRAY - Paddleboardy dle značky
 • SKIFFO - Paddleboardy dle značky
 • GLADIATOR - Paddleboardy dle značky
 • HYDRO FORCE - Paddleboardy dle značky
 • LOZEN - Paddleboardy dle značky
 • COASTA - Paddleboardy dle značky
 • AQUADESIGN - Paddleboardy dle značky
 • SHARK - Paddleboardy dle značky
 • NSP - Paddleboardy dle značky
 • MOAI - Paddleboardy dle značky
 • SPINERA - Paddleboardy dle značky
 • LOKAHI - Paddleboardy dle značky
 • KONA - Paddleboardy dle značky
 • RRD - Paddleboardy dle značky
 • STX - Paddleboardy dle značky
 • STARBOARD - Paddleboardy dle značky
 • ABSTRACT - Paddleboardy dle značky
 • WATTSUP - Paddleboardy dle značky
 • SIC MAUI - Paddleboardy dle značky
 • DELTA - Paddleboardy dle značky