Jako všechno v životě, tak i radovánky na vodní hladině s sebou přináší i porci základních pravidel, jejichž dodržováním si vytvoříme bezpečnostní polštář jak pro sebe, tak i ostatní uživatele vodní plochy. Jedná se o pravidla jednoduchá a vlastně intuitivní. Můžeme je navíc rozdělit do tří skupin:
Při plavbě na vodách s větším provozem se chovejte ohleduplně a předvídatelně. Navíc paddleboard je malé plavidlo a jako takové musí dodržovat Pravidla plavebního provozu (PPP). Nevjíždějte do dráhy lodím, je jedno zda motorovým nebo na větrný či manuální pohon! Je třeba si uvědomit, že motorová loď potřebuje k jakémukoli manévru velký prostor. (PPP § 59, odst. 5). Kapitán takové lodi nemusí mít vždy optimální výhled na hladinu před sebou.
Plachetnice má před všemi malými plavidly přednost (PPP § 59, odst. 2) a o výhledu platí to samé co u motorové lodi.
V noci a za snížené viditelnosti je plavba nebezpečná. Když už musíte plout, tak s předepsaným bílým světlem viditelným ze všech stran (PPP § 22, odst. 6).
Všechny pokyny, které dostanete, mají svůj význam, který sice nemusí být na první pohled patrný, ale určitě se jej vyplatí nepodceňovat. Na cizí vodě většinou netušíme, jak na ní probíhá provoz např. motorových lodí, nevíme, zda se nesetkáme s nějakým skrytým proudem atp.
Žluté bóje tvoří vymezenou vodní plochu pro specifické činnosti. Vplouvat do nich v provozní době je zakázané a nebezpečné (§ 30a odst. 7 zákona o vnitrozemské plavbě)
Je přitom jedno, zda loď jede zepředu nebo zezadu, vždy uhýbejte napravo.
Povinnost poskytnout první pomoc je upravena v trestním zákoníku č. 40/2009. V případě nutnosti hned volejte Záchrannou službu 155 případně Jednotné evropské číslo tísňového voláni 112!
Plovací vesta je základní bezpečnostní prvek. Nikdy nevíme, co se může přihodit, a vesta je jistotou, že vždy zůstanete na hladině. U dětí by její použití mělo být automatické. Nejen pro jejich bezpečnost, ale i pro klid rodičů.
Především v letních měsících nebudeme na vodě sami. Proto je důležité si uvědomit, že proti plavcům jsme v pozici silnějšího. Proto je třeba chovat se k plavcům ohleduplně a neomezovat jejich pohyb. Optimální vzdálenost při míjení je minimálně 3 metry.
Nenechte se ukolébat zdánlivou bezpečností paddleboardu a vždy děti při hraní sledujte. Nikdy je nenechte odjet ze svého dohledu.
Nikdy nepoužívejte pádlo k jiným účelům. Jako zbraň je velmi nebezpečné, na přehazování písku na pláži je zase velmi křehké. Při tažení za něj je možnost jeho rozpojení a ztráty…
Při manévrování u břehu buďte obezřetní. Pozor na skryté předměty pod hladinou, případně na pád na kameny nebo na skály, hrozí vážné nebezpečí úrazu. To samé platí při rychlém příjezdu ke břehu – náhlé zadrhnutí spolehlivě zničí pocit rovnováhy.
Nepřeceňujte svoje síly a svou otužilost. V chladném počasí zvažte, zda jste na plavbu vhodně oblečeni. Vždy se snažte vyplouvat spíš proti větru – návrat pak bude o hodně snadnější než v opačném případě. Zvažte, zda jste schopni zvládnout aktuální vlny. Na moři se nikdy nevydávejte daleko od břehu – hrozí změna počasí, proudy atd.
Každá věc má své určení a většinou se vyplatí nepoužívat ji jinak. Proto nepřipojujte neschválené motory, neuvazujte se za motorové čluny atd. Riskujete nejen poškození svého plavidla, ale hlavně své zdraví!
Určitě se nevyplatí tuto věc zanedbat. Pádem paddleboard získá energii k tomu, aby se vzdálil až nečekanou rychlostí! Pádlo sice nějaký čas plave, ale proč riskovat jeho ztrátu.
Na paddleboardu se chovejte vždy tak, aby vaše chování neobtěžoval ostatní! Zbytečně nehlučte – vězte, že někde v okolí může být rybář, maminka se spícím miminkem nebo jen někdo, kdo si přišel užít klidu u vody a působí mu to stejnou radost jako vám pádlování!
Nevyhazujte odpadky a vždy to, co s sebou k vodě přinesete, si i odneste!
Při dodržování těchto pravidel si užijete svůj sport bezpečně, navíc budete ohleduplní ke svému okolí a vyhnete se zbytečnému ohrožení, případně konfliktům, které by radost z pobytu u vody zkazily nejen vám, ale i ostatním.
Pádlujte s námi!